Vítáme Vás na stránkách firmy CZECHKOI, specializující se na výstavbu zahradních jezírek.

Typy filtračních zařízení

« Zpět na přehled

10. 3. 2012, autor: Martin Šípek

Úvod

Ze začátku bych chtěl apelovat na ty, kteří si chtějí na zahradě vytvořit tzv. Biotop. Z vlastních zkušeností ověřených v praxi vím, že biotop neboli samočisticí jezírko po několika letech přestává fungovat! Pokud variantu „biotop“ volíte pouze z ekonomického hlediska, raději žádné jezírko nerealizujte a investujte do zušlechtění zahrady jiným způsobem. Nefunkčnost biotopu je dána tím, že každým rokem do vody napadá mnoho nečistot z okolí, kterým zprvu ani nevěnujete pozornost. Ty se díky čerpadlu, které zabezpečuje cirkulaci vody přes čistící části jezírka (většinou kačírkové pole) osázené rostlinami usazují a rok co rok stoupá hladina nánosu, až se sloupec kačírku zanese a voda přestává přes tyto partie proudit. V ten moment je „samočisticí proces“ u konce a kvalita voda v jezírku se začíná rapidně zhoršovat. Nezbývá nic jiného, než všechen kačírek vyjmout a buď vyčistit, nebo vyměnit za nový. Toto se opakuje odhadem po 5-7letech v závislosti na okolním spadu (znečištění) či majitelovou snahu udržet biotop co nejdéle funkční například za pomoci vodního vysavače, nebo síťky.

 

Proč jezírko s filtrací?

Stejně jako musíte doma utírat prach, vysávat nečistoty z podlahy, nebo mýt okna, je nutné odstraňovat nečistoty z jezírka a to raději dříve, než se usadí na dně či v místech osázených vodními rostlinami. Tak jak jsme si to popsali v úvodu, mezi tyto nečistoty patří například prach, zbytky rostlin, květy stromů, listy a v neposlední řadě i rybí trus.

Filtraci, která odstraňuje tyto nečistoty můžeme nazývat filtrace mechanická.

Ta má za úkol co nejrychleji odstranit za pomoci skimmeru a gule vše co do vody nepatří a v závislosti na funkčnosti a výkonu zaručit průzračnost vody.

 

Filtrace mechanické

Je několik druhů, které se používaly dříve a využíváme je i dodnes i když s modernizací doby se stále objevují novinky, které dokáží odstranit z vody i nečistoty velmi jemné, nebo jsou navrhovány jako bez-údržbové. Cena takové filtrace je přímo závislá na její funkčnosti a náročnosti na údržbu. Samozřejmě také dle použitého materiálu, ze které je vyrobena. Nyní si několik mechanických filtrací představíme:

 

1)      Vortex – mezi základní a zřejmě i nejstarší typy mechanických fitlrací patří vortex. Je to válec s konickým dnem směrem ke středu, ve kterém díky přitékající vodě u vnější stěny vzniká cirkulace, která zabezpečuje ukládání nečistot uprostřed této nádoby.

vortex4

Pro lepší pochopení si můžete udělat lehký test. Do misky či kbelíku nasypte trochu písku a nalijte vodu. Poté např. vařečkou chvíli míchejte jedním směrem dokola. Když přestanete můžete sledovat jak se uprostřed nádoby začíná písek usazovat. Tento filtr tedy pracuje na bázi usazování nečistot uprostřed nádoby. Velikost vortexu je závislá na průtoku čerpadla. Při použití malého vortexu u silnějších průtoku k usazení nedojde a nečistoty projdou dále. První nevýhodou je tedy velikost. Druhá je, že se plovoucí nečistoty jako například listy, menší větve a podobně na dno neusadí a je nutné použít do horní části filtrace kde voda odtéká další filtrační medium pro zachycení těchto nečistot a v závislosti na spadu z okolí kontrolovat a čistit.

 

 

2)      Kartáče – filtrační kartáče můžeme použít jako pomocné medium na odstraňování plovoucích nečistot ve vortexu, nebo jako samotnou filtraci. Ve většině případech nazýváme tento filtr „kartáčová komora“. Je to proto, že se velmi často používá při vícekomorových filtracích, kde je umístěna na prvním místě v návaznosti na biologickou filtraci. Lze jí však použít i samotnou. Při plnění komory kartáči, klademe důraz na co největší hustotu. Čím více jsou kartáče v sobě zaklíněny, tím více zadrží nečistot

p1040168-nahled

Ve výkonnosti hraje velkou roli i délka kartáčů. Z praxe mám vyzkoušeno, že kartáče pod 50cm délky jsou ve většině případů jen pro ozdobu. Dalším důležitým faktorem je uložení kartáčů v komoře. Pokud máme do filtrace přítok ze spodní části (ve většině případů to tak bývá), je dobré ponechat dostatečně velkým prostor pod kartáči, aby přitékající voda měla možnost procházet celou plochou kartáčové komory, aby se stejnoměrně ukládaly i nečistoty. Jako dobrý typ je uložení kartáčů na nějaké síto nade dno a nezavěšovat kartáče i když k tomu jsou většinou háčky či oky v horní části kartáče uzpůsobeny. Důvod je jednoduchý, pokud se kartáče ucpou, přitékající voda nám je přizvedne a my jednoduše poznáme, že je čas kartáče vyčistit. Osobně nedoporučuji používat kartáče jako mechanickou filtraci v zahradách i oblastech s vyšší hustotou listnatých stromů.

 

3)      Štěrbinové filtry – mezi další mechanické filtrace řadíme filtry používající k odstraňování nečistot síta, přes které propadává voda z jezírka. Ve většině případů se jedná o síto s hrubostí 300mikronů (0,3mm). Všechny nečistoty nad tuto velikost zůstanou zachyceny na sítu a my je tak můžeme jednoduše opláchnout hadicí do kbelíku, odpadní šachty osazené kalovým čerpadlem či přímo do kanalizace.

ultrasieve-iii-1-nahled

Tyto filtry jsou již méně náročné na údržbu vůči předchozím kartáčům či vortexu. Čištění síta přímo závisí na spadu nečistot z okolí, nebo na množství ryb a jejich krmení. Existuje několik výrobců a materiálů, ze kterých jsou tyto filtry vyráběny, avšak vybírejte pečlivě a raději dejte přednost funkčnosti před vzhledem samotného filtru. Důležitý je maximální možný průtok filtru, který většina prodejců u produktu uvádí. To znamená, že nebudeme používat čerpadla s výkonem 20.000litrů/h u štěrbinových filtrů s maximálním průtok 12.000l/h. U gravitačního zapojení* se k čerpadlu nedostane potřebné množství vody a můžeme čerpadlo spálit. U tlakového zapojení* se síto bude rychle zanášet, nebo voda nebude z filtru dostatečně rychle odtékat. Několik rad k výběru štěrbinového filtru: (vybírejte filtr takový, který má dostatečný průměr nátoku /příklad: pro jezírko osazené gulí a skimmerem s vedením 2ks 110mm KG potrubí, nepoužiji filtr s nátokem 1ks 110mm či menším např. 75mm/, vybírejte filtr, který má možnost korekce hladiny v rozdílu více jak 100mm. Účel je jednoduchý, při větším poklesu hladiny například výparem v letních měsících, může dojít ke snížení průtoku a spálením čerpadla při gravitačním zapojení filtrace. Vybírejte filtry u kterých je funkční škrtící zařízení přitékající vody a nezasekává se. Pokud se mám obecně ke štěrbinovým filtrům vyjádřit: doporučuji tento typ k použití i za někdy vyšší cenu. Mnohokrát se Vám vložené investice navrátí.

 

4)      Bubnové filtry – bubnové filtry slouží podobně jako je tomu u filtrů štěrbinových. Je zde použito nerezové plátno s hrubostí 60mikronů (0,06mm), které opět zabezpečuje zachytávání nečistot nad tuto velikost. Jsou to také filtry plně automatické, které při správné instalaci nepotřebují v sezoně žádnou pozornost majitele. Pouze se musí tak jako každá filtrace před přicházející zimou zazimovat a na jaře opět spustit.

281-trommel9_klein-nahled

V krátkosti popíši funkčnost: Tento filtr je tvořen obalem – vnější částí a bubnem na kterém je připevněno nerezové plátno. Voda z jezírka přitéká do vnitřní části bubnu a prochází skrze nerezové filtrační plátno do vnější části (část mezi bubnem a obalem samotného filtru). Z této části je odsávána zpět do jezera. Nečistoty postupně plátno ucpávají a ve vnější části dochází k poklesu vody. V tento moment automatické čidlo spustí rotaci bubnu a oplachové čerpadlo, které díky tryskám umístěným nad bubnem splachují zachycené částice do koryta, odkud jsou nečistoty jinou tryskou odváděny do kanalizace či odpadní jímky. Po navýšení hladiny ve vnější části je oplach zastaven. Jedinná nevýhoda u tohoto filtru je snad zanášení trysek a filtračního plátna vodním kamenem v případě, že je v jezírku velmi tvrdá voda. Také nesmíme zapomenout na vyšší pořizovací náklady. Ty jsou však přímo úměrné kvalitě vody v jezírku.

 

 

 

5)      Fleece filtr – tento filtr i když je již na trhu delší dobu než filtr bubnový, pracuje na podobném principu.

evo3_300_pump-version_1-nahled

Voda nepřitéká do vnitřní části jako u filtru bubnového, ale do vnější a skrze filtrační rouno do vnitřní části bubnu. V případě že se rouno zanese, nastoupá voda ve vnější části do úrovně, kde je vytvořen přepad a voda tudy přetékající účelně pohání kolo, které otočí bubnem a navine další čistou část filtračního rouna do míst, kde se voda filtruje. Znečištěná část rouna je navinuta dále. Výhoda u tohoto filtru je, že zachycuje i velmi malé částečky nečistot a nepoužívá pro funkčnost žádných oplachových čerpadel a elektroniky. Lze napsat, že je plně automatizovaný. Jedinná údržba tohoto filtru je výměna filtračního rouna za nové. Výměna je opět závislá na znečištění jezera spadem či množství výkalů z ryb.

 

 

V krátkosti jsme si zde popsali 5 typů mechanických filtrací a v příštím článku zbývá popsat si další část – biologickou.

« Zpět na přehled

Komentáře

Petr Pavouček
1 | Petr Pavouček | 16. 5. 2014, 18:04

Dobrý den,

velice si vážím Vašich zkušeností, o které jste se podělil v tomto článku o mechanické filtraci. Bohužel jsem nenašel článek o biologické filtraci, na který v závěru textu odkazujete.
Rád bych si založil KOUPACÍ jezírko (předběžně počítám s velikostí cca 100m2/85m3. Z toho „čistící“ zóna cca 70%. Chci se zeptat, zda je správný můj předpoklad, že při volbě a použití vhodné (tedy přiměřeně výkonné) mechanické filtrace bude stačit k biologickému čiětění ta „přírodní“ zóna ?
Děkuji předem za odpověď, popřípadě odkaz na článek o bioloické filtraci.
PP


Petr Pavouček
2 | Petr Pavouček | 16. 5. 2014, 18:14

[1] Petr Pavouček »»»
Omlouvám se, kromě několika vypadlých písmenek v textu jsem ještě zapomněl uvést podstatnou informaci – nebudou tam žádné ryby …


cialis
3 | cialis | 9. 9. 2016, 17:08

max
5 | max | 11. 11. 2016, 00:39

<a href=„http://eyesvision.ru“>восстановление зрения</a><a href=„http://audiobookkeeper.ru“>43д</a><a href=„http://cottagenet.ru“>43д</a><a href=„http://eyesvision.ru“>43д</a><a href=„http://eyesvisions.com“>43д</a><a href=„http://kinozones.ru“>43д</a><a href=„http://laserlens.ru“>43д</a><a href=„http://medinfobooks.ru“>43д</a><a href=„http://mp3lists.ru“>43д</a><a href=„http://spicetrade.ru“>43д</a><a href=„http://spysale.ru“>43д</a><a href=„http://stungun.ru“>43д</a><a href=„http://largeheart.ru“>43д</a><a href=„http://lasercalibration.ru“>43д</a><a href=„http://laserpulse.ru“>43д</a><a href=„http://laterevent.ru“>43д</a><a href=„http://latrinesergeant.ru“>43д</a><a href=„http://layabout.ru“>43д</a><a href=„http://leadcoating.ru“>43д</a><a href=„http://leadingfirm.ru“>43д</a><a href=„http://learningcurve.ru“>43д</a><a href=„http://leaveword.ru“>43д</a><a href=„http://machinesensible.ru“>43д</a><a href=„http://magneticequator.ru“>43д</a><a href=„http://magnetotelluricfield.ru“>43д</a><a href=„http://mailinghouse.ru“>43д</a><a href=„http://majorconcern.ru“>43д</a><a href=„http://mammasdarling.ru“>43д</a><a href=„http://managerialstaff.ru“>43д</a><a href=„http://manipulatinghand.ru“>43д</a><a href=„http://manualchoke.ru“>43д</a>
<a href=„http://nameresolution.ru“>43д</a><a href=„http://naphtheneseries.ru“>43д</a><a href=„http://narrowmouthed.ru“>43д</a><a href=„http://nationalcensus.ru“>43д</a><a href=„http://naturalfunctor.ru“>43д</a><a href=„http://navelseed.ru“>43д</a><a href=„http://neatplaster.ru“>43д</a><a href=„http://necroticcaries.ru“>43д</a><a href=„http://negativefibration.ru“>43д</a><a href=„http://neighbouringrights.ru“>43д</a><a href=„http://objectmodule.ru“>43д</a><a href=„http://observationballoon.ru“>43д</a><a href=„http://obstructivepatent.ru“>43д</a><a href=„http://oceanmining.ru“>43д</a><a href=„http://octupolephonon.ru“>43д</a><a href=„http://offlinesystem.ru“>43д</a><a href=„http://offsetholder.ru“>43д</a><a href=„http://olibanumresinoid.ru“>43д</a><a href=„http://onesticket.ru“>43д</a><a href=„http://packedspheres.ru“>43д</a><a href=„http://pagingterminal.ru“>43д</a><a href=„http://palatinebones.ru“>43д</a><a href=„http://palmberry.ru“>43д</a><a href=„http://papercoating.ru“>43д</a><a href=„http://paraconvexgroup.ru“>43д</a><a href=„http://parasolmonoplane.ru“>43д</a><a href=„http://parkingbrake.ru“>43д</a><a href=„http://partfamily.ru“>43д</a><a href=„http://partialmajorant.ru“>43д</a>
<a href=„http://quadrupleworm.ru“>43д</a><a href=„http://qualitybooster.ru“>43д</a><a href=„http://quasimoney.ru“>43д</a><a href=„http://quenchedspark.ru“>43д</a><a href=„http://quodrecuperet.ru“>43д</a><a href=„http://rabbetledge.ru“>43д</a><a href=„http://radialchaser.ru“>43д</a><a href=„http://radiationestimator.ru“>43д</a><a href=„http://railwaybridge.ru“>43д</a><a href=„http://randomcoloration.ru“>43д</a><a href=„http://rapidgrowth.ru“>43д</a><a href=„http://rattlesnakemaster.ru“>43д</a><a href=„http://reachthroughregion.ru“>43д</a><a href=„http://readingmagnifier.ru“>43д</a><a href=„http://rearchain.ru“>43д</a><a href=„http://recessioncone.ru“>43д</a><a href=„http://recordedassignment.ru“>43д</a><a href=„http://rectifiersubstation.ru“>43д</a><a href=„http://redemptionvalue.ru“>43д</a><a href=„http://reducingflange.ru“>43д</a><a href=„http://referenceantigen.ru“>43д</a><a href=„http://regeneratedprotein.ru“>43д</a><a href=„http://reinvestmentplan.ru“>43д</a><a href=„http://safedrilling.ru“>43д</a><a href=„http://sagprofile.ru“>43д</a><a href=„http://salestypelease.ru“>43д</a><a href=„http://samplinginterval.ru“>43д</a><a href=„http://satellitehydrology.ru“>43д</a><a href=„http://scarcecommodity.ru“>43д</a>
<a href=„http://scrapermat.ru“>43д</a><a href=„http://screwingunit.ru“>43д</a><a href=„http://seawaterpump.ru“>43д</a><a href=„http://secondaryblock.ru“>43д</a><a href=„http://secularclergy.ru“>43д</a><a href=„http://seismicefficiency.ru“>43д</a><a href=„http://selectivediffuser.ru“>43д</a><a href=„http://semiasphalticflux.ru“>43д</a><a href=„http://semifinishmachining.ru“>43д</a><a href=„http://tacticaldiameter.ru“>43д</a><a href=„http://tailstockcenter.ru“>43д</a><a href=„http://tamecurve.ru“>43д</a><a href=„http://tapecorrection.ru“>43д</a><a href=„http://tappingchuck.ru“>43д</a><a href=„http://taskreasoning.ru“>43д</a><a href=„http://technicalgrade.ru“>43д</a><a href=„http://telangiectaticlipoma.ru“>43д</a><a href=„http://telescopicdamper.ru“>43д</a><a href=„http://temperateclimate.ru“>43д</a><a href=„http://temperedmeasure.ru“>43д</a><a href=„http://tenementbuilding.ru“>43д</a><a href=„http://ultramaficrock.ru“>43д</a><a href=„http://ultraviolettesting.ru“>43д</a><a href=„http://jobstress.ru“>43д</a><a href=„http://jogformation.ru“>43д</a><a href=„http://jointcapsule.ru“>43д</a><a href=„http://jointsealingmaterial.ru“>43д</a><a href=„http://journallubricator.ru“>43д</a><a href=„http://juicecatcher.ru“>43д</a>
<a href=„http://junctionofchannels.ru“>43д</a><a href=„http://justiciablehomicide.ru“>43д</a><a href=„http://juxtapositiontwin.ru“>43д</a><a href=„http://kaposidisease.ru“>43д</a><a href=„http://keepagoodoffing.ru“>43д</a><a href=„http://keepsmthinhand.ru“>43д</a><a href=„http://kentishglory.ru“>43д</a><a href=„http://kerbweight.ru“>43д</a><a href=„http://kerrrotation.ru“>43д</a><a href=„http://keymanassurance.ru“>43д</a><a href=„http://keyserum.ru“>43д</a><a href=„http://kickplate.ru“>43д</a><a href=„http://killthefattedcalf.ru“>43д</a><a href=„http://kilowattsecond.ru“>43д</a><a href=„http://kingweakfish.ru“>43д</a><a href=„http://kleinbottle.ru“>43д</a><a href=„http://kneejoint.ru“>43д</a><a href=„http://knifesethouse.ru“>43д</a><a href=„http://knockonatom.ru“>43д</a><a href=„http://knowledgestate.ru“>43д</a><a href=„http://kondoferromagnet.ru“>43д</a><a href=„http://labeledgraph.ru“>43д</a><a href=„http://laborracket.ru“>43д</a><a href=„http://labourearnings.ru“>43д</a><a href=„http://labourleasing.ru“>43д</a><a href=„http://laburnumtree.ru“>43д</a><a href=„http://lacingcourse.ru“>43д</a><a href=„http://lacrimalpoint.ru“>43д</a><a href=„http://lactogenicfactor.ru“>43д</a>
<a href=„http://lacunarycoefficient.ru“>43д</a><a href=„http://ladletreatediron.ru“>43д</a><a href=„http://laggingload.ru“>43д</a><a href=„http://laissezaller.ru“>43д</a><a href=„http://lambdatransition.ru“>43д</a><a href=„http://laminatedmaterial.ru“>43д</a><a href=„http://lammasshoot.ru“>43д</a><a href=„http://lamphouse.ru“>43д</a><a href=„http://lancecorporal.ru“>43д</a><a href=„http://lancingdie.ru“>43д</a><a href=„http://landingdoor.ru“>43д</a><a href=„http://landmarksensor.ru“>43д</a><a href=„http://landreform.ru“>43д</a><a href=„http://landuseratio.ru“>43д</a><a href=„http://languagelaboratory.ru“>43д</a><a href=„http://factoringfee.ru“>43д</a><a href=„http://filmzones.ru“>43д</a><a href=„http://gadwall.ru“>43д</a><a href=„http://gaffertape.ru“>43д</a><a href=„http://gageboard.ru“>43д</a><a href=„http://gagrule.ru“>43д</a><a href=„http://gallduct.ru“>43д</a><a href=„http://galvanometric.ru“>43д</a><a href=„http://gangforeman.ru“>43д</a><a href=„http://gangwayplatform.ru“>43д</a><a href=„http://garbagechute.ru“>43д</a><a href=„http://gardeningleave.ru“>43д</a><a href=„http://gascautery.ru“>43д</a><a href=„http://gashbucket.ru“>43д</a>
<a href=„http://gasreturn.ru“>43д</a><a href=„http://gatedsweep.ru“>43д</a><a href=„http://gaugemodel.ru“>43д</a><a href=„http://gaussianfilter.ru“>43д</a><a href=„http://gearpitchdiameter.ru“>43д</a><a href=„http://geartreating.ru“>43д</a><a href=„http://generalizedanalysis.ru“>43д</a><a href=„http://generalprovisions.ru“>43д</a><a href=„http://geophysicalprobe.ru“>43д</a><a href=„http://geriatricnurse.ru“>43д</a><a href=„http://getintoaflap.ru“>43д</a><a href=„http://getthebounce.ru“>43д</a><a href=„http://habeascorpus.ru“>43д</a><a href=„http://habituate.ru“>43д</a><a href=„http://hackedbolt.ru“>43д</a><a href=„http://hackworker.ru“>43д</a><a href=„http://hadronicannihilation.ru“>43д</a><a href=„http://haemagglutinin.ru“>43д</a><a href=„http://hailsquall.ru“>43д</a><a href=„http://hairysphere.ru“>43д</a><a href=„http://halforderfringe.ru“>43д</a><a href=„http://halfsiblings.ru“>43д</a><a href=„http://hallofresidence.ru“>43д</a><a href=„http://haltstate.ru“>43д</a><a href=„http://handcoding.ru“>43д</a><a href=„http://handportedhead.ru“>43д</a><a href=„http://handradar.ru“>43д</a><a href=„http://handsfreetelephone.ru“>43д</a><a href=„http://hangonpart.ru“>43д</a>
<a href=„http://haphazardwinding.ru“>43д</a><a href=„http://hardalloyteeth.ru“>43д</a><a href=„http://hardasiron.ru“>43д</a><a href=„http://hardenedconcrete.ru“>43д</a><a href=„http://harmonicinteraction.ru“>43д</a><a href=„http://hartlaubgoose.ru“>43д</a><a href=„http://hatchholddown.ru“>43д</a><a href=„http://haveafinetime.ru“>43д</a><a href=„http://hazardousatmosphere.ru“>43д</a><a href=„http://headregulator.ru“>43д</a><a href=„http://heartofgold.ru“>43д</a><a href=„http://heatageingresistance.ru“>43д</a><a href=„http://heatinggas.ru“>43д</a><a href=„http://heavydutymetalcutting.ru“>43д</a><a href=„http://jacketedwall.ru“>43д</a><a href=„http://japanesecedar.ru“>43д</a><a href=„http://jibtypecrane.ru“>43д</a><a href=„http://jobabandonment.ru“>43д</a>


max
6 | max | 11. 11. 2016, 00:39

http://audiobookkeeper.ru
http://cottagenet.ru
http://eyesvision.ru
http://eyesvisions.com
http://kinozones.ru
http://laserlens.ru
http://medinfobooks.ru
http://mp3lists.ru
http://spicetrade.ru
http://spysale.ru
http://stungun.ru
http://largeheart.ru
http://lasercalibration.ru
http://laserpulse.ru
http://laterevent.ru
http://latrinesergeant.ru
http://layabout.ru
http://leadcoating.ru
http://leadingfirm.ru
http://learningcurve.ru
http://leaveword.ru
http://machinesensible.ru
http://magneticequator.ru
http://magnetotelluricfield.ru
http://mailinghouse.ru
http://majorconcern.ru
http://mammasdarling.ru
http://managerialstaff.ru
http://manipulatinghand.ru
http://manualchoke.ru
http://nameresolution.ru
http://naphtheneseries.ru
http://narrowmouthed.ru
http://nationalcensus.ru
http://naturalfunctor.ru
http://navelseed.ru
http://neatplaster.ru
http://necroticcaries.ru
http://negativefibration.ru
http://neighbouringrights.ru
http://objectmodule.ru
http://observationballoon.ru
http://obstructivepatent.ru
http://oceanmining.ru
http://octupolephonon.ru
http://offlinesystem.ru
http://offsetholder.ru
http://olibanumresinoid.ru
http://onesticket.ru
http://packedspheres.ru
http://pagingterminal.ru
http://palatinebones.ru
http://palmberry.ru
http://papercoating.ru
http://paraconvexgroup.ru
http://parasolmonoplane.ru
http://parkingbrake.ru
http://partfamily.ru
http://partialmajorant.ru
http://quadrupleworm.ru
http://qualitybooster.ru
http://quasimoney.ru
http://quenchedspark.ru
http://quodrecuperet.ru
http://rabbetledge.ru
http://radialchaser.ru
http://radiationestimator.ru
http://railwaybridge.ru
http://randomcoloration.ru
http://rapidgrowth.ru
http://rattlesnakemaster.ru
http://reachthroughregion.ru
http://readingmagnifier.ru
http://rearchain.ru
http://recessioncone.ru
http://recordedassignment.ru
http://rectifiersubstation.ru
http://redemptionvalue.ru
http://reducingflange.ru
http://referenceantigen.ru
http://regeneratedprotein.ru
http://reinvestmentplan.ru
http://safedrilling.ru
http://sagprofile.ru
http://salestypelease.ru
http://samplinginterval.ru
http://satellitehydrology.ru
http://scarcecommodity.ru
http://scrapermat.ru
http://screwingunit.ru
http://seawaterpump.ru
http://secondaryblock.ru
http://secularclergy.ru
http://seismicefficiency.ru
http://selectivediffuser.ru
http://semiasphalticflux.ru
http://semifinishmachining.ru
http://tacticaldiameter.ru
http://tailstockcenter.ru
http://tamecurve.ru
http://tapecorrection.ru
http://tappingchuck.ru
http://taskreasoning.ru
http://technicalgrade.ru
http://telangiectaticlipoma.ru
http://telescopicdamper.ru
http://temperateclimate.ru
http://temperedmeasure.ru
http://tenementbuilding.ru
http://ultramaficrock.ru
http://ultraviolettesting.ru
http://jobstress.ru
http://jogformation.ru
http://jointcapsule.ru
http://jointsealingmaterial.ru
http://journallubricator.ru
http://juicecatcher.ru
http://junctionofchannels.ru
http://justiciablehomicide.ru
http://juxtapositiontwin.ru
http://kaposidisease.ru
http://keepagoodoffing.ru
http://keepsmthinhand.ru
http://kentishglory.ru
http://kerbweight.ru
http://kerrrotation.ru
http://keymanassurance.ru
http://keyserum.ru
http://kickplate.ru
http://killthefattedcalf.ru
http://kilowattsecond.ru
http://kingweakfish.ru
http://kleinbottle.ru
http://kneejoint.ru
http://knifesethouse.ru
http://knockonatom.ru
http://knowledgestate.ru
http://kondoferromagnet.ru
http://labeledgraph.ru
http://laborracket.ru
http://labourearnings.ru
http://labourleasing.ru
http://laburnumtree.ru
http://lacingcourse.ru
http://lacrimalpoint.ru
http://lactogenicfactor.ru
http://lacunarycoefficient.ru
http://ladletreatediron.ru
http://laggingload.ru
http://laissezaller.ru
http://lambdatransition.ru
http://laminatedmaterial.ru
http://lammasshoot.ru
http://lamphouse.ru
http://lancecorporal.ru
http://lancingdie.ru
http://landingdoor.ru
http://landmarksensor.ru
http://landreform.ru
http://landuseratio.ru
http://languagelaboratory.ru
http://factoringfee.ru
http://filmzones.ru
http://gadwall.ru
http://gaffertape.ru
http://gageboard.ru
http://gagrule.ru
http://gallduct.ru
http://galvanometric.ru
http://gangforeman.ru
http://gangwayplatform.ru
http://garbagechute.ru
http://gardeningleave.ru
http://gascautery.ru
http://gashbucket.ru
http://gasreturn.ru
http://gatedsweep.ru
http://gaugemodel.ru
http://gaussianfilter.ru
http://gearpitchdiameter.ru
http://geartreating.ru
http://generalizedanalysis.ru
http://generalprovisions.ru
http://geophysicalprobe.ru
http://geriatricnurse.ru
http://getintoaflap.ru
http://getthebounce.ru
http://habeascorpus.ru
http://habituate.ru
http://hackedbolt.ru
http://hackworker.ru
http://hadronicannihilation.ru
http://haemagglutinin.ru
http://hailsquall.ru
http://hairysphere.ru
http://halforderfringe.ru
http://halfsiblings.ru
http://hallofresidence.ru
http://haltstate.ru
http://handcoding.ru
http://handportedhead.ru
http://handradar.ru
http://handsfreetelephone.ru
http://hangonpart.ru
http://haphazardwinding.ru
http://hardalloyteeth.ru
http://hardasiron.ru
http://hardenedconcrete.ru
http://harmonicinteraction.ru
http://hartlaubgoose.ru
http://hatchholddown.ru
http://haveafinetime.ru
http://hazardousatmosphere.ru
http://headregulator.ru
http://heartofgold.ru
http://heatageingresistance.ru
http://heatinggas.ru
http://heavydutymetalcutting.ru
http://jacketedwall.ru
http://japanesecedar.ru
http://jibtypecrane.ru
http://jobabandonment.ru


petro
7 | petro | 7. 4. 2017, 20:43

http://kartravel.ru/…017-god.html – лунный рыболовный календарь на год.
Доска бесплатгых объявлений – http://nau4im.ru/…avlenij.html
Лечение радикулита – http://kopilca.ru/…m-radikulit/
http://obzor-novostei.ru/centrum – Клады центральной России
Купить продукты питания в Петрозаводске – http://ptztovar.ru/…kt-pitaniya/
Новости кино – http://file-tv.ru Актеры, рецензии, киноаппаратура.


max
8 | max | 5. 2. 2018, 05:46

http://audiobookkeeper.ru
http://cottagenet.ru
http://eyesvision.ru
http://eyesvisions.com
http://kinozones.ru
http://laserlens.ru
http://medinfobooks.ru
http://mp3lists.ru
http://spicetrade.ru
http://spysale.ru
http://stungun.ru
http://largeheart.ru
http://lasercalibration.ru
http://laserpulse.ru
http://laterevent.ru
http://latrinesergeant.ru
http://layabout.ru
http://leadcoating.ru
http://leadingfirm.ru
http://learningcurve.ru
http://leaveword.ru
http://machinesensible.ru
http://magneticequator.ru
http://magnetotelluricfield.ru
http://mailinghouse.ru
http://majorconcern.ru
http://mammasdarling.ru
http://managerialstaff.ru
http://manipulatinghand.ru
http://manualchoke.ru
http://nameresolution.ru
http://naphtheneseries.ru
http://narrowmouthed.ru
http://nationalcensus.ru
http://naturalfunctor.ru
http://navelseed.ru
http://neatplaster.ru
http://necroticcaries.ru
http://negativefibration.ru
http://neighbouringrights.ru
http://objectmodule.ru
http://observationballoon.ru
http://obstructivepatent.ru
http://oceanmining.ru
http://octupolephonon.ru
http://offlinesystem.ru
http://offsetholder.ru
http://olibanumresinoid.ru
http://onesticket.ru
http://packedspheres.ru
http://pagingterminal.ru
http://palatinebones.ru
http://palmberry.ru
http://papercoating.ru
http://paraconvexgroup.ru
http://parasolmonoplane.ru
http://parkingbrake.ru
http://partfamily.ru
http://partialmajorant.ru
http://quadrupleworm.ru
http://qualitybooster.ru
http://quasimoney.ru
http://quenchedspark.ru
http://quodrecuperet.ru
http://rabbetledge.ru
http://radialchaser.ru
http://radiationestimator.ru
http://railwaybridge.ru
http://randomcoloration.ru
http://rapidgrowth.ru
http://rattlesnakemaster.ru
http://reachthroughregion.ru
http://readingmagnifier.ru
http://rearchain.ru
http://recessioncone.ru
http://recordedassignment.ru
http://rectifiersubstation.ru
http://redemptionvalue.ru
http://reducingflange.ru
http://referenceantigen.ru
http://regeneratedprotein.ru
http://reinvestmentplan.ru
http://safedrilling.ru
http://sagprofile.ru
http://salestypelease.ru
http://samplinginterval.ru
http://satellitehydrology.ru
http://scarcecommodity.ru
http://scrapermat.ru
http://screwingunit.ru
http://seawaterpump.ru
http://secondaryblock.ru
http://secularclergy.ru
http://seismicefficiency.ru
http://selectivediffuser.ru
http://semiasphalticflux.ru
http://semifinishmachining.ru
http://tacticaldiameter.ru
http://tailstockcenter.ru
http://tamecurve.ru
http://tapecorrection.ru
http://tappingchuck.ru
http://taskreasoning.ru
http://technicalgrade.ru
http://telangiectaticlipoma.ru
http://telescopicdamper.ru
http://temperateclimate.ru
http://temperedmeasure.ru
http://tenementbuilding.ru
http://ultramaficrock.ru
http://ultraviolettesting.ru
http://jobstress.ru
http://jogformation.ru
http://jointcapsule.ru
http://jointsealingmaterial.ru
http://journallubricator.ru
http://juicecatcher.ru
http://junctionofchannels.ru
http://justiciablehomicide.ru
http://juxtapositiontwin.ru
http://kaposidisease.ru
http://keepagoodoffing.ru
http://keepsmthinhand.ru
http://kentishglory.ru
http://kerbweight.ru
http://kerrrotation.ru
http://keymanassurance.ru
http://keyserum.ru
http://kickplate.ru
http://killthefattedcalf.ru
http://kilowattsecond.ru
http://kingweakfish.ru
http://kleinbottle.ru
http://kneejoint.ru
http://knifesethouse.ru
http://knockonatom.ru
http://knowledgestate.ru
http://kondoferromagnet.ru
http://labeledgraph.ru
http://laborracket.ru
http://labourearnings.ru
http://labourleasing.ru
http://laburnumtree.ru
http://lacingcourse.ru
http://lacrimalpoint.ru
http://lactogenicfactor.ru
http://lacunarycoefficient.ru
http://ladletreatediron.ru
http://laggingload.ru
http://laissezaller.ru
http://lambdatransition.ru
http://laminatedmaterial.ru
http://lammasshoot.ru
http://lamphouse.ru
http://lancecorporal.ru
http://lancingdie.ru
http://landingdoor.ru
http://landmarksensor.ru
http://landreform.ru
http://landuseratio.ru
http://languagelaboratory.ru
http://factoringfee.ru
http://filmzones.ru
http://gadwall.ru
http://gaffertape.ru
http://gageboard.ru
http://gagrule.ru
http://gallduct.ru
http://galvanometric.ru
http://gangforeman.ru
http://gangwayplatform.ru
http://garbagechute.ru
http://gardeningleave.ru
http://gascautery.ru
http://gashbucket.ru
http://gasreturn.ru
http://gatedsweep.ru
http://gaugemodel.ru
http://gaussianfilter.ru
http://gearpitchdiameter.ru
http://geartreating.ru
http://generalizedanalysis.ru
http://generalprovisions.ru
http://geophysicalprobe.ru
http://geriatricnurse.ru
http://getintoaflap.ru
http://getthebounce.ru
http://habeascorpus.ru
http://habituate.ru
http://hackedbolt.ru
http://hackworker.ru
http://hadronicannihilation.ru
http://haemagglutinin.ru
http://hailsquall.ru
http://hairysphere.ru
http://halforderfringe.ru
http://halfsiblings.ru
http://hallofresidence.ru
http://haltstate.ru
http://handcoding.ru
http://handportedhead.ru
http://handradar.ru
http://handsfreetelephone.ru
http://hangonpart.ru
http://haphazardwinding.ru
http://hardalloyteeth.ru
http://hardasiron.ru
http://hardenedconcrete.ru
http://harmonicinteraction.ru
http://hartlaubgoose.ru
http://hatchholddown.ru
http://haveafinetime.ru
http://hazardousatmosphere.ru
http://headregulator.ru
http://heartofgold.ru
http://heatageingresistance.ru
http://heatinggas.ru
http://heavydutymetalcutting.ru
http://jacketedwall.ru
http://japanesecedar.ru
http://jibtypecrane.ru
http://jobabandonment.ru


Přidejte Váš příspěvek

(youtube) (foto)
Text: *

*) Povinné položky
Aktuality

12. 2.

PLATBY ZA OBJEDNANÉ ZBOŽÍ!

OD 1. BŘEZNA 2017 U NÁS NELZE PROVÉST HOTOVOSTNÍ PLATBU. MOŽNOSTI JSOU PŘEDEM NA ÚČET, NEBO DOBÍRKA PŘES PPL.

23. 12.

SOUTĚŽ o KOI !

Zúčastněte se soutěže o Maruten Showu od chovatele Isa!

Více informací >>

23. 8.

Výprodej KOI !!!

Od 23.8 začínají výprodejové ceny na koi. Více sledujte v sekci koi, kde u každé ryby je uvedena původní cena s výší slevy.

Vypsat všechny novinky

Kontaktujte nás

Martin Šípek
prodejce
777 559 322 
info@czechkoi.cz

m_iii